Kross to firma, która zajmuje się produkcją rowerów. Z jej taśmy produkcyjnej rocznie wyjeżdża ponad 300 tysięcy jednośladów. Ta liczba stanowi około 20% polskiej produkcji dwu kółek. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziemy produkty, które są dostosowane do każdej grupy wiekowej i do wszystkich możliwych stylów życia. Między innymi są to rowery górskie, szosowe, miejskie, dla dzieci, turystyczne i od 2017 ebike, kiedy to Kross przejął holenderską firmę Multicycle, która zajmowała się rowerami elektrycznymi. Skupimy się jednak na rowerach górskich oraz na ich szczególnym modelu nazywanym Kross level.

Kross level to model rowerów górskich. W sezonie 2018 znajdziemy takie modele jak level 1, level 2, level 3 aż do level 14 oraz najbardziej ekskluzywnego modelu level TE. Zaletą tych rowerów jest niska waga, wyjątkowa dbałość o bezpieczeństwo, trwałe komponenty oraz stabilnie i szybko działające przerzutki, oraz pewne hamulce. Podczas jazdy po górskich terenach należy zadbać o doskonałą zwrotność roweru, dobrą kontrolę nad nim oraz działające hamulce. Te wszystkie cechy spełniają rowery Kross z modelu level przy cenie adekwatnej do ich jakości. Wycenia się je na od najtańszego modelu 1999 zł, aż do najdroższego modelu level TE wartego nawet bagatela 23999 zł. Należy pamiętać jednak, że średnie różnice między poszczególnymi levelami różnią się o kilka stówek. Stąd taki przeskok wydaje się drastyczny, aczkolwiek patrząc racjonalnie ma on swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ rowery z wyższej półki są produkowane z lepszych komponentów.

Trzeba pamiętać, że ten model nie powstał w tym roku, a już kilka lat wcześniej. Dlatego można wybierać różne typy z tego modelu. Są to na przykład modele level typu B powstałe w 2016 roku. Obecnie sprzedawane przez autoryzowanych sprzedawców powiązanych z Krossem. Można zauważyć, że Kross level cechuje się wyjątkową dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dopasowują swoją ofertę do wszystkich swoich możliwych odbiorców.