Zanim wybierzemy się na zakupy do sklepu rowerowego, musimy wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Rower to spełnienie naszych dziecięcych marzeń jest z nami właściwe od samego początku i czasami jest z nami przez wiele, wiele lat. Dlatego jego wybór musi być poprzedzony wieloma przemyśleniami. Dobrze dobrany rower jest naszym przyjacielem i towarzyszem w zadaniach, jakie przed nim postawimy. I właśnie nad tymi zadaniami roweru musimy się zastanowić. Do czego będzie służył nam rower? Gdzie na nim będziemy jeździli? Jaki wysiłek na nim chcemy wykonywać? Te wszystkie pytania są bardzo ważne i musimy spróbować na nie odpowiedzieć.

Mamy bardzo duży wybór rowerów do kupienia. W zależności od rodzaju czynności, jakie będzie musiał wykonać, rodzaju nawierzchni, wyróżniamy kilka podstawowych typów rowerów. Jeśli rower będzie nas woził głównie do pracy czy szkoły i poruszał się po zwykłej asfaltowej nawierzchni, a my nie mamy sportowego zacięcia, to wystarczy zwykły rower miejski. Jeśli jednak mamy w planach wypady za miasto z rodziną lub znajomymi to najlepszą opcją jest rower trekkingowy z bagażnikiem. W przypadku gdy rower ma spełniać zadania rekreacyjne, a większość tras biec będzie po drogach polnych, jedynym słusznym wyborem będzie rower crossowy, który łączy zalety roweru trekkingowego i górskiego. Dla osób, które mają zamiar spełniać swoje marzenia o jeździe górskiej, na początek należy poradzić świetnie sprawdzający się w takiej sytuacji kross hexagon. Jest to rower typowo górski, ale także dla sympatyków trialu czy enduro. Ma jednak taką zaletę, że dzięki bardziej rekreacyjnej geometrii, kierujący ma bardziej wyprostowaną sylwetkę. Rower ten ma napęd i amortyzację, a także opony jak typowe górskie rowery Kross, tak że znakomicie spisuje się na trudnych górskich trasach.

Ważnym czynnikiem przy zakupie roweru są pieniądze. Warto też o tym przed zakupem pomyśleć. Powinniśmy wybrać rower łączący nasze marzenia z możliwościami finansowymi. To ważne, aby zakup był radością a powodem zmartwień.